Patarimai verslininkams: Airija – kaip tapti savu?

Tam tikra dalis Lietuvos verslininkų siekia rasti verslo partnerių Airijoje ir į šią šalį eksportuoti savo prekes ar kartu su airių verslininkais vystyti bendrus projektus, teigiama pranešime žiniasklaidai. Norint sėkmingai bendradarbiauti su airiais, pravartu išmanyti kultūrinius ir kalbinius tarpusavio skirtumus bei panašumus.

Prioritetas – šeima

Turbūt neveltui Oscar Wilde yra airių pasididžiavimas, juk jau nuo seno jie garsėja kaip puikūs poetai. Ir dabar kalbant ar pasakojant apie airius verslininkus dažnai galima išgirsti, kad jų kalba ir kalbėjimo stilius yra itin poetiški. Greta išraiškingų kalbų eina itin aiški sakinių struktūra, apgalvoti sakiniai ir žodžiai, netgi kuklumas.

Nors airiams ir yra svarbus verslas, turbūt kaip ir bet kurios šalies verslininkui, nereikėtų pamiršti, kad šeima jam visuomet bus pirmoje vietoje, todėl nenustebkite, kad dar nesibaigus susitikimui, pasibaigus darbo valandoms, jie atsistos ir važiuos pasiimti vaikų iš darželių ar mokyklų, ar pietų metu išeis papietauti su šeima.

Nors ir mėgsta juokauti susitikimo metu, pirmųjų metu potencialiems partneriams siūloma vengti pernelyg daug išsišokti. Potencialiems partneriams stenkitės sukurti gerą pirmąjį įspūdį. Airiai yra itin draugiški žmonės, todėl konfliktų vengia. Na, o jei visgi jų nepavyksta išvengti stengiamasi viską užglaistyti kuo mandagiau, išvengiant pakelto tono.

Taigi, pagarba ir formalumas yra kertiniai airių verslo kultūros principai. Būtent norėdami sukurti draugišką aplinką darbe ar susitikimų metu, jie mėgsta pasikviesti kolegas išgerti alaus, jų vadinamose aludėse. Patariama niekada neatsisakyti šio kvietimo. Dažniausiai ten ir yra sudaromi patys geriausi sandoriai, kurie kitą rytą būna įforminami biure.

Vėlavimo nesureikšmina

Airiai mėgsta tiesioginį kontaktą su verslo partneriais, todėl visada pasisveikinimas lydimas rankos paspaudimu, nepamirštant žiūrėti į akis. Priešingai nei daugelyje kitų Europos valstybių, kur yra įprasta kreiptis pavarde, airiai vieni į kitus kreipiasi vardais. Taip norima sukurti kuo draugiškesnę ir laisvesnę aplinką.

Visgi aprangos klausimas susitikimo metu yra itin svarbus. Susitikimuose vyrauja konservatyvus aprangos kodas. Vyrai vilki tamsų kostiumą, moterys – šviesų kostiumėlį. Vėlavimas airių verslininkams yra visiškai normalus dalykas, jie to nesureikšmina. Žinoma, pirmųjų susitikimų metu patariama nevėluoti, tačiau vėliau, kuomet santykiai jau būna nusistovėję tai nėra baisus dalykas. Taip pat vėlavimas daro įtaką ir pvz., darbų pristatymų terminams. Keletą dienų pavėluoti atiduoti darbus yra įprasta praktika.

Ką dovanoti?

Daugelis verslininkų prieš užmegzdami santykius pradeda mąstyti apie tai, ką padovanoti potencialiems verslo partneriams. Airijoje dovanų keitimosi tradicijos nėra. Žinoma, visuomet galite padovanoti su jūsų šalimi susijusią atributiką, tačiau tai nėra privaloma. Nereikėtų tikėtis ir gauti kažką atgal.

Jei visgi norite įteikti kažką kas asocijuotųsi su jūsų reprezentuojama šalimi siūloma pvz., vakarienės metu atsinešti saldainių, ar gero vyno butelį, taip pat tai galėtų būti atvirutės ar knygos su jūsų šalies vaizdais. Būkite atsargūs nešdami gėles. Lelijos, raudonos ir baltos gėlės yra vengtinos. Lelijos asocijuosi su religinėmis apeigomis, o raudonos ar baltos spalvos gėlės, kas gali pasirodyti keista, asocijuosi su mirtimi ir laidotuvėmis.

Publikuota: 15min.lt