AKTUALIJOS

MRU absolventų vertinimai

Mes labai vertinam, kada akademikai įsileidžia praktikus, nes tada darbo rinka įsileidžia absolventus:)Mūsų vadovė Giedrė Liutkevičiūtė šiandien dalyvavo MRU Humanitarinių mokslų institutas baigiamųjų darbų gynimuose kaip komisijos narė.„Mes matome, kaip studentai berašydami diplominį darbą subręsta kaip asmenybės,“ – teigia vieno jų darbo vadovė.„Aš išklausius visus pranešimus galiu tik paantrinti – jie subręsta ir kaip specialistai …

Vėlinės ir Visų Šventųjų diena

Lapkričio 1-oji – Visų Šventųjų diena. Toks yra oficialus šios šventės pavadinimas. Darbo kodekse įrašytas stilistinis pavadinimo variantas (abu žodžiai rašomi iš didžiosios raidės). Kur nereikia oficialaus pavadinimo, galima vartoti ir kitas jo formas: Visi šventieji, Visų šventųjų šventė. Šią dieną dėkojame už šventumo privilegiją žmogui ir džiaugiamės, kad danguje turime tiek daug šventųjų užtarėjų. …

Einame pas dantistą, stomatologą, odontologą ar dantų gydytoją?

Odont(o)… [gr. odontus (kilm. odontos) – dantis], pirmoji sudurt. žodžių dalis, rodanti jų sąsają su dantimis; stoma… [gr. stoma (kilm. stomatos) – burna], pirmoji sudurtinių žodžių dalis, rodanti jų sąsają su burnos ertme, su jos ligomis (žr. Tarptautinių žodžių žodynas, Vilnius, 2001, p. 522, 706). Terminas odontologija nėra naujas: Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos universitete 1921 …

Agresyvi komunikacija, konfliktai ir manipuliacijos tarpasmeniniuose ir tarnybiniuose santykiuose

Tęsdami agresyvios komunikacijos temą, šį kartą kartu su partneriu Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmais kviečiame kartu įdėmiau apžvelgti konfliktus ir manipuliacijas, jų priežastis ir efektyvius neutralizavimo būdus per praktinių, jūsų kasdienybėje pasitaikančių situacijų analizę ir perkūrimą. Mokymus Jums ves didžiulę mokymų vedimo patirtį turintis lektorius Juris Belte. Tikslas – lavinti bendravimo įgūdžius, siekiant kurti …

ISO 17100:2015 sertifikato atnaujinimas

Norime pranešti dar vieną puikią naujieną – šių metų vasario 28 d. buvo atnaujintas ir antras, konkrečiai vertimo industrijai skirtas kokybės sertifikatas ISO 17100:2015. Vertimų biurų industrijai skirtą ISO 17100:2015 kokybės sertifikatą įgijome pirmieji Lietuvoje, 2012 metais. Po šių metų audito, taip pat be pastabų ir korektūrų, sertifikato galiojimą sėkmingai pratęsėme!  

ISO 9001:2015 sertifikato atnaujinimas

Su džiaugsmu norime pranešti, jog vasario 7 dieną ir šių, 2019 metų ISO 9001:2015 auditas buvo atliktas sėkmingai. Ne tik nesulaukėme nei vienos pastabos, bet ir šį kartą buvome sertifikuoti ne tik vertimų, bet ir konsultacijų, mokymų ir konferencijų organizavimo veiklai. Įvertinimą gavome kartu su asmenine auditorės padėka už prasmingą ir atsakingą darbą profesinei bendruomenei.ISO …

Su rugsėjo 1-ąja!

Sveikiname su rugsėjo 1-ąja Sveikiname su rugsėjo 1-ąja ne tik moksleivius ir studentus, bet ir visus, kurie trykšta nenumaldomu noru tobulėti.  

Svarbi vertimų biuro „Ars libri“ naujiena

Gerbiamieji klientai, partneriai ir bičiuliai,norime atkreipti jūsų dėmesį į svarbią informaciją.Mūsų pastato šeimininkui pakeitus planus, keičiasi ir mūsų planai, bet visi pokyčiai į gerą, todėl nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d. mus rasite naujose patalpose Technopolio verslo miestelyje. Čia jums bus patogiau pastatyti mašiną ir vertimų klausimais bendrauti nuostabioje aplinkoje su skania kava (arbata). Visa …

Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas

  Šiandien LRT transliuos Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimą, kuriame gali būti aptartos ir JAV karinės pratybos Baltijos šalyse, o susitikimą stebėti padės vertimų biuro „Ars libri“ vertėjai. LRT

BDAR vertimuose

Mūsų vertimų biure šiuo metu dominuoja užsakymai, susiję su Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu. Pateikiame trumpą anglų–lietuvių kalbų frazių bei terminų suvestinę, praversiančią kiekvienos įmonės dokumentacijoje: Personal data Asmens duomenys Identifiable natural person Atpažįstamas fizinis asmuo The Data Protection team Duomenų apsaugos komanda Data Protection Officer Duomenų apsaugos pareigūnas Strictly Necessary Griežtai būtini slapukai Performance Veikimo …

Vertimų biurui „Ars libri“ buvo patikėta versti JAV prezidento D. Trumpo ir Baltijos prezidentų spaudos konferenciją

  Vertimų biurui „Ars libri“ buvo patikėta versti JAV prezidento D. Trumpo ir Baltijos prezidentų spaudos konferenciją. Tikslus minčių perteikimas mums svarbus visada, todėl ir šį kartą stengsimės užtikrinti aukščiausią kokybę. Konferenciją kviečiame žiūrėti per LRT televiziją 20:35 val.Pasiskaityti daugiau galite straipsnyje. www.lrt.lt

Kaip pasirinkti vertimų biurą?

Su vertimais susiduria beveik kiekviena įmonė. Dažnai prireikia išsiversti tam tikrą dokumentą, laišką parašyta užsienio kalba, arba etiketes. Vertimų biurų pasiūla yra labai didelė. Visgi, kodėl vieni vertimų biurai užima lyderių pozicijas, o apie kitus dažnai esate nieko negirdėjęs? Kaip ir kitur, taip ir čia, viskas eina iš lūpų į lūpas. Įmonės dalijasi viena su …

Kuo ypatinga saloje įsikūrusi Islandija?

„Eksportas: Islandija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalį ir jos verslo etiketą. Islandija – viena ekologiškiausių Skandinavijos šalių. Ji nedidelė, turinti apie 300 000 gyventojų, nors jos dydis yra 103 000 km2. „Žaliausių“ pasaulio šalių sąraše ji užima 2 vietą nusileisdama Suomijai ir yra didžiausia atsinaujinančios energijos …

Finansinių tekstų vertimai. Kokie kyla iššūkiai?

Artėja laikas, kai daugelis turės pateikti metines pajamų deklaracijas mokesčių inspekcijai. Neretai deklaracijų pildymai prasideda likus nedaug laiko iki jų pateikimo. Tuomet kyla daug nerimo, kaip jas teisingai užpildyti. Aiškintis nebėra kada, tenka prašyti pagalbos iš geriausiai mokančių naudotis elektroninėmis sistemomis ir geriausiai žinančių, ką reiškia kiekvienas pildomas laukelis, ir kodėl įvairūs skaičiai yra, kokie …

Vertimų biurui „Ars libri“ buvo patikėta versti JAV prezidento D. Trumpo ir Baltijos prezidentų spaudos konferenciją

  Vertimų biurui „Ars libri“ buvo patikėta versti JAV prezidento D. Trumpo ir Baltijos prezidentų spaudos konferenciją. Tikslus minčių perteikimas mums svarbus visada, todėl ir šį kartą stengsimės užtikrinti aukščiausią kokybę. Konferenciją kviečiame žiūrėti per LRT televiziją 20:35 val.Pasiskaityti daugiau galite straipsnyje. www.lrt.lt

Kalbos kultūra televizijoje prieš 20 metų ir dabar

Vertimų biuro „Ars libri“ darbuotojai žino, kad kalba yra nuolatos kintantis dalykas. Vieni kalbos aspektai keičiasi greičiau už kitus. Pavyzdžiui, gramatika keičiasi rečiau, o leksika – kas kelis metus. Juk mūsų kalboje per pastaruosius kelis metus atsirado nemažai anglizmų, o rusizmų ir polonizmų po truputį mažėja. Kalba būna vieša ir skirta vidiniam vartojimui. Suprantama, kad …

Skųskis ir tau bus atsakyta

Šiuolaikinėje visuomenėje skundai vis dažniau tampa dviejų nesutariančių pusių komunikavimo priemone: jeigu man nepatinka aptarnavimas restorane ir pasiūlau padavėjui „elgtis mandagiau“, šis tuoj pat imasi mokyti „mandagumo“ mane. O va oficialiu skundu vadovybei ir vadovybės vadovybei gaunu oficialų atsiprašymą, pažadą, kad „su padavėju bus pakalbėta“, ir gal net 20 proc. nuolaidą kitai vakarienei. Bet klausimas, …

СПЛОЧЁННЫЙ БИЗНЕС – УТОПИЯ ИЛИ БУДУЩЕЕ?

Баталии вокруг Трудового кодекса – симптом застаревшей болезни трудовых отношений? Принятый недавно новый Трудовой кодекс и связанные с ним споры со всей очевидностью показали, насколько велика поляризация нашего общества в этом вопросе. Кажется, что противоречия являются существенными: противостоящие фронты работодателей и работников зарылись каждый в свои окопы и выстреливают своими аргументами, стремясь укрепить свои позиции …

Kodėl originalas visada geresnis už plagiatą

Visos sritys neretai būna suskilusios į kelias dalis: kokybiški originalai ir kopijos, kurios bendru susitarimu laikomos prastesnėmis, bet vis tiek yra naudojamos, pradedant drabužiais, baigiant automobiliais.  Tokia tendencija įgauna vis didesnį pagreitį ir tekstuose: ir čia neturimas omenyje senas kaip pasaulis rašto darbų plagiavimas. Vadovaujantis priežodžiu, kad nėra nieko, ko nebūtų buvę parašyta anksčiau, imti …

Reklaminiai tekstai: versti ar kurti? Ką turite žinoti, jei verčiate reklaminius tekstus

Atsižvelgdami į jūsų siūlymus dėl seminaro temų, KVIEČIAME jus į naują seminarą: „Reklaminiai tekstai: versti ar kurti? Ką turite žinoti, jei verčiate reklaminius tekstus“ Dirbdami su 15 didžiausių PIAR agentūrų, išanalizavome daugiau kaip 12 000 reklaminių tekstų vertimų. Norėtume su klientais pasidalinti patirtimi, ko tikėtis verčiant reklaminius tekstus, kaip juos pateikti vertimų biurui, į kokius …

Dažniausios kanceliarinės kalbos klaidos

Šįkart norime pasidalyti 5 dažniausiai įvairios kanceliarinės kalbos tekstuose pasitaikančių kalbos klaidomis. Mes, „Ars libri“ redaktoriai, peržiūrėdami tiek originalius raštus, tiek jų vertimus, pastebime nemažai atvejų, kai vartojamas netinkamas linksnis, veiksmažodžio forma ar kai dėl pernelyg sudėtingos konstrukcijos sakinys tampa griozdiškas ir nesklandus. Toliau pateiktoje lentelėje pateikiame netaisyklingos vartosenos pavyzdžių, pasiūlymų, kaip juos galima ištaisyti …

Vasaros naujienos

Kadangi vasara – kelionių metas, o dažnas rytus pradedame nuo puodelio kavos, norėtume su Jumis pasidalyti praktiniu patarimu, kaip skirtingomis kalbomis (anglų, italų, prancūzų, vokiečių, ispanų ir kinų) užsisakyti puodelį mėgstamos kavos: su pienu ir be pieno, su cukrumi ir be cukraus, šaltą ar karštą, skirtingų dydžių puodeliuose. Juk niekam ne paslaptis, kad kiekvienam vietiniam …

Reklaminiai tekstai: versti ar kurti? Ką turite žinoti, jei verčiate reklaminius tekstus

Atsižvelgdami į jūsų siūlymus dėl seminaro temų, KVIEČIAME jus į naują seminarą: „Reklaminiai tekstai: versti ar kurti? Ką turite žinoti, jei verčiate reklaminius tekstus“ Dirbdami su 15 didžiausių PIAR agentūrų, išanalizavome daugiau kaip 12 000 reklaminių tekstų vertimų. Norėtume su klientais pasidalinti patirtimi, ko tikėtis verčiant reklaminius tekstus, kaip juos pateikti vertimų biurui, į kokius …

Kaip taisyklingai versti pareigybių pavadinimus?

Į Lietuvos verslo rinką ateina vis naujos užsienio įmonės, perkeliančios IT, personalo valdymo ir aptarnavimo paslaugų skyrius į Lietuvą. Šių įmonių siūlomos pareigos Lietuvos darbo rinkoje yra gana naujos, todėl ne visada darbo skelbimuose publikuojamos pareigos turi aiškų ir tinkamai skambantį atitikmenį lietuvių kalba. Iš pirmo žvilgsnio pareigybių pavadinimai ir aprašymai pateikiami anglų kalba atrodo …

Kabutės

Kabutės gali pagerinti Jūsų įmonės įvaizdį „Ars libri“ kalbos ekspertai pastebėjo, kad vienas labiausiai ignoruojamų skyrybos ženklų yra kabutės: jos jeigu ir vartojamos, tai dažniausiai netaisyklingai. Visgi mūsų patirtis rodo, kad kabutės nuvertinamos be reikalo: norint komunikuoti be nesklandumų, reikia savo kalbą išbaigti iki paskutinio taško ir iki paskutinės kabutės. Šiais punktais parodysime, kaip galite …

TRANSPORTO LEKSIKOJE VARTOJAMI SKOLINIAI

Leksika, arba žodynas, yra kurios nors kalbos, tarmės ar vieno žmogaus žodžių visuma. Tai greičiausiai kintanti kalbos sritis. Su gyvenimo naujovėmis atsiranda poreikis skolintis žodžius iš kitų kalbų (pvz.: kompiuteris, diskas, investicija, subsidija ir kt.) arba darytis naujus žodžius, vadinamuosius naujadarus (pvz.: žiniasklaida, skreitinis kompiuteris, rinkodara, vadyba ir kt.). „Ars libri“ kolektyvas dažnai susiduria su …

Įtaigos meno svarba versle

Parengė vertimų biuro  „Ars libri“ redaktorė G. Savkaitė Gebėjimas įtikinamai reikšti savo mintis – būtina kiekvieno sėkmingo verslininko savybė. Kiekvieną dieną tenka skatinti darbuotojus siekti įmonės tikslų, įtikinėti kolegas ar klientus apsvarstyti jūsų idėjas ar pasiūlymus. Įvaldęs įtaigos meną ne tik laimėsite aplinkinių palankumą, bet ir gebėsite efektyviai perduoti informaciją visuomenei.  Vertimų biuro „Ars libri“ …

Oficialus bendravimas anglų kalba

Anglų kalba laikoma standartine verslo komunikacijos kalba, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad ją vartoja didelė dalis ne gimtakalbių, kurių anglų kalbos žinių lygis ir kultūrinė aplinka yra skirtinga ir kurie nebūtinai gerai pažįstą britų ar amerikiečių kultūrą. „Ars libri“ ekspertai, dirbdami su verstiniais tekstais pastebi įvairių anglų kalbos interpretacijų ir dar kartą nori priminti standartines …

Vertimų biuro „Ars libri“ redaktorių pastebėtos neraštingumo grėsmės verslui

Parengė vertimų biuro „Ars libri“ redaktorė E. Aleksandravičiūtė Pagal 1958 m. UNESCO apibrėžtį, būti neraštingu reiškia nemokėti nei skaityti, nei rašyti. Tuo tarpu sąvoka funkcinis neraštingumas taikoma asmenims, kuriems rašymas kelia sunkumų, nors jie ir mokėsi mokykloje. Funkcinis neraštingumas reiškia, kad asmuo niekada nebuvo įgijęs tinkamų skaitymo ir rašymo įgūdžių, būtinų kasdieniame gyvenime. XXI amžiuje …

Kaip sakyti viešąją kalbą?

Kiek galėtų kainuoti brangiausia Lietuvoje pasakyta kalba? Milijonus litų… už kiekvieną žodį! Netikite? Jei tikėsime Bychovco kronika (XVI a. pradžia), Lizdeika Gediminui pasakė vos 19 žodžių, bet to pakako, kad būtų įkurtas Vilnius. Bet juk žyniui viskas paprasta. Autoritetas, valdovų pagarba… O ką daryti šiuolaikiniam žmogui, kuriam rytoj teks sakyti kalbą nuobodžiaujančiai publikai? „Gera viešoji …

KAIP RAŠYTI ELEKTRONINIUS LAIŠKUS

Viena iš pagrindinių dalykinio bendravimo priemonių – elektroninis paštas. Todėl mokėti tinkamai rašyti elektroninius laiškus tiek pat svarbu, kiek ir  oficialius dokumentus. Rašydami elektroninius laiškus, turėtume laikytis įprastų elgesio taisyklių, kalbos etiketo reikalavimų ir nepamiršti lietuvių kalbai būdingų dalykinio bendravimo normų. Klaidos parodo rašančiojo neišprusimą, skubėjimą ir nepagarbą. Geros manieros rašant elektroninį laišką tokios pat …

KAIP ŠIUOLAIKINĖS TECHNOLOGIJOS PAKEITĖ VERTIMŲ RINKĄ?

Technologijų progresas žengia į priekį nepaliaujamu greičiu. Internetas, išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, žaidimų konsolės, knyginiai kompiuteriai… technologijų apstu visur ir jos visos skirtos mūsų kasdieniam gyvenimui palengvinti. Daugeliu atvejų jos yra žymiai pranašesnės nei žmogus. Bet ar yra sričių, kur mašinos visgi niekuomet nepralenks paprasčiausio mąstančio homo sapiens? Taigi, nors mašinas žmogus sukūrė ir pagamino …

Kokie kalbos reikalavimai taikomi blankams?

Valstybės ir savivaldos institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos dokumentų blankus rengia pagal Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 (Žin., 2011-07-15, Nr. 88-4229) patvirtintas Dokumentų rengimo taisykles (žr. aktualią redakciją). Šiose taisyklėse nustatyti dokumentų rengimo reikalavimai privatiems juridiniams ir fiziniams asmenims yra rekomendacinio pobūdžio. Dokumentų blankų pavyzdžių rasite taisyklių prieduose, dar …

Technologijos ir kalba

Parengė vertimo biuro „Ars libri“ kalbos ekspertai Technologijų vaidmuo šių dienų žmogaus gyvenime tiesiog stulbinantis. Technologijos veikia visas gyvenimo sritis. Kalba – ne išimtis. Nuo tada, kai atsirado internetas, mobilieji telefonai ir kiti „stebuklai“, sakytinė kalba, matyt, beveik nepasikeitė. Tačiau įtaka rašytinei kalbai yra milžiniška. Reikia pripažinti, kad ir rašymas ranka žmones po truputėlį ima …

Kaip taisyklingai vadinti citrusinius vaisius?

Šiandien Lietuvoje jau galime gauti pačių įvairiausių egzotinių vaisių. Tačiau ar žinome taisyklingus lietuviškus jų pavadinimus? Laimu, limeta, lima (plg. angl. key lime, lime, Mexican lime, sour lime; vok. Limette, Limettenbaum, Limone, saure Limette, it., isp. lima) dėl kitų kalbų įtakos dažnai pavadinamas rūgščiavaisio citrinmedžio (lot. xCitrus aurantiifolia) vaisius. Lietuviškai jis vadintinas žaliąja citrina. Kalamandinas, …

Technologijos ir kalba

Technologijų vaidmuo šių dienų žmogaus gyvenime tiesiog stulbinantis. Technologijos veikia visas gyvenimo sritis. Kalba – ne išimtis. Nuo tada, kai atsirado internetas, mobilieji telefonai ir kiti „stebuklai“, sakytinė kalba, matyt, beveik nepasikeitė. Tačiau įtaka rašytinei kalbai yra milžiniška. Reikia pripažinti, kad ir rašymas ranka žmones po truputėlį ima gluminti. Vis labiau atprantame ranka rašyti prašymus, …

Kokia raide rašomas žodžio „numeris“ sutrumpinimas?

Rengiant dokumentus, rašant mokslinius darbus, rengiant įvairias instrukcijas ir pan., dažnai tenka trumpinti žodį „numeris“. Ar žinote, kaip taisyklingai rašyti šią santrumpą? Trumpinant žodį „numeris“ paprastai vartojamos dvi pirmosios priebalsės ir kalbos požiūriu pakaktų rašyti mažąja nr., tačiau kanceliariniame stiliuje nusistovėjo rašyba didžiąja raide – Nr. Patvirtintose Dokumentų rengimo taisyklėse sakoma: „Dokumento registracijos numerį sudaro …

Šv. Valentino dienos legenda

Ar žinote, kaip rašyti: „šv. Valentino diena“ ar „Šv. Valentino diena“? Nesuklysite nė vienu atveju – stilistiškai galima dvejopa šios dienos pavadinimo rašyba. Svarbu, kiek šią dieną laikote išskirtine. Šv. Valentino diena apipinta legendomis. Šventės istorija siekia Romos imperijos laikus. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo 1990 m. Manoma, kad panaši šventė …

Dažnai sutinkami Europos terminai

Ar žinote, kaip taisyklingai rašyti Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių organizacijų institucijų pavadinimus, kitus aktualius terminus? Tai pasitikrinti galite „Eurovoc“ – Kalbos komisijos aprobuotame elektroniniame Europos terminų žodyne (tezaure). Jį rasite Seimo svetainėje http://www.lrs.lt/ „euro zona“ ar „eurozona“? Kadangi turimas omenyje ne tarptautinis elementas –euro (reiškiantis sąsają su Europa, ypač su Europos Sąjunga arba Europos …

„Ypač“ ar „ypatingai“? „Nė“ ar „nei“? „Abiem“ ar „abiems“?

„Ypač“ ar „ypatingai“? Šių prieveiksmių reikšmės neretai painiojamos. Prieveiksmis ypač vartojamas tada, kai norima sakinyje ką nors pabrėžti, išskirti, paryškinti, pvz.: Šis pasiūlymas ypač vilioja; Gauta ypač svarbi informacija. Tekste jį dažnai galima pakeisti žodžiais labai, itin, nepaprastai ir pan..: Šis pasiūlymas labai vilioja; Gauta nepaprastai svarbi informacija. Prieveiksmis ypatingai, padarytas iš būdvardžio ypatingas (išsiskiriantis, …

Termino „kaštai“ vartojimas

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos gruodžio 19 d. posėdyje įteisintas žodis kaštai kaip ekonomikos ir valdymo apskaitos terminas. Kaštai: 1. ekon. Geresnės (ekonominiu aspektu) alternatyvos, nepasirinktos siekiant norimo tikslo, vertė (pvz.: kaštų ir naudos analizė; kapitalo kaštai; kaštų efektyvumo analizė; socialiniai kaštai; demografiniai kaštai, sprendimo kaštai). 2. vald. apsk. Planuojamai ar vykdomai ekonominei veiklai atlikti reikalingų …

Kodėl mašininio vertimo programos negali pakeisti vertėjo?

Globalėjančiame pasaulyje didėjant vertimų poreikiui, vis daugiau dėmesio sulaukia vertimų kokybės klausimas. Neretai kritikuojami išversti tekstai, analizuojamos vertėjų padarytos klaidos. Tai visiškai natūralu, nes vertimui posakis, jog tobulumui ribų nėra, ko gero, galioja net labiau nei kitoms sritims. Tačiau dar daugiau kritikos sulaukia mašininio vertimo sistemos. Pagalbinės vertimo programos ir mašininio (automatinio) vertimo sistemos nėra …

KALBOS ŽODYNO NAUJIENOS: SKOLINIAI

Valstybinė lietuvių kalbos komisija šią savaitę pristatė žodyno naujienas, kurios paskelbtos naujame 2013 metų „Kalbos patarimų“ knygos „Leksika: skolinių vartojimas“ leidime. Atkreipiame dėmesį, jog leidinyje skiriami keturi kalbos reiškinių vertinimo laipsniai. Neteiktinas (nevartotinas) (žymimas „ntk“) reiškinys bendrinėje kalboje nevartotinas, laikomas kalbos klaida. Jei reiškinys pažymėtas žvaigždute (*), jis laikomas didžiąja kalbos klaida. Statusas vengtinas  (žymimas …

Grafinio žodžių trumpinimo taisyklės

1. Rašomas pirmasis, kartais du pirmieji skiemenys ir po jų einančio kito skiemens visos priebalsės iki balsės, pvz.: aps., apskr. – apskritis, gerb. – gerbiamasis, -oji, ir pan. – ir panašiai. 2. Rašoma viena ar kelios pirmosios (kartais einančios ne iš eilės) žodžio priebalsės arba žodžio pradžioje esanti balsė, pvz.: a. – aikštė, a. s. …

Dažnai pasitaikančios įmonių raštų, interneto svetainių klaidos

  Rekvizitų rašyba Nurodant įmonės kontaktus, jei nėra išvardijimo, lietuvių kalboje dvitaškis nerašomas, pvz.: Telefonas: <…> (=Telefonas <…>); Faksas: <…> (=Faksas <…>); El. paštas: <…> (=El. paštas <…>). Elektroninis paštas (ne emeilas!) trumpintinas el. paštas arba el. p. Derinant prie sistemos galimi ir sutrumpinimai e. paštas, e. p. Faksas trumpinamas faks. Ženklas / lietuvių kalboje …

Įterpiniai

Įterpiniai – tai daugiau ar mažiau apstabarėjusios atskiros žodžių formos arba apstabarėję posakiai. Įterpiniais reiškiamas autoriaus požiūris į sakomą dalyką ir pateikiama su sakinio turiniu susijusių papildomų pastabų. Iš dažniausiai vartojamų įterpinių galima paminėti šiuos: aišku, anot (ko nors), kita vertus, atrodo, be to, beje, deja, (ko nors) duomenimis (įsitikinimu, manymu…), galima sakyti (manyti, teigti…), …

Ar žinote, kuo skiriasi šių kanceliarinei kalbai būdingų žodžių vartojimas?

Normatyviniai ir norminiai aktai Normatyviniai aktai – tam tikrus reikalavimus (normatyvus) nusakantys dokumentai; vartotina tik tada, kai reiškiamas santykis su normatyvu (t. y. rodikliu, pagal kurį kas nors nustatoma, pvz.: darbo laiko normatyvas, medžiagų normatyvas). Norminiai aktai – teisės ar kitokias normas nurodantys aktai ar dokumentai: Darbo sąlygas reglamentuoja darbo sutartis, kolektyvinė sutartis, kiti norminiai …

Daržovių pavadinimai

Kairėje pateikiami neteiktini pavadinimai, dešinėje – jų taisyklingi atitikmenys Aisbergo (Iceberg) salotos – Traškiosios (gūžinės) salotos Alyvos – Alyvuogės Brokoliai – Brokoliniai kopūstai Briuselio kopūstai – Briuseliniai kopūstai Daikonas, juodasis ridikas – Japoninis ridikas Kalafioras, kalafijoras – Žiedinis kopūstas Kaliaropė – Ropinis kopūstas Pekino kopūstas – Pekininis kopūstas Pepinas – Antilinis agurkas, ežinė kiauliauogė Pustyrnikas …

Elektroninių laiškų rašymo taisyklės

Bendravimas elektroniniais laiškais jau seniai tapo kiekvieno iš mūsų kasdienybe. Deja, ne visi supranta, kad šiam greitam ir patogiam, apsikeitimą informacija gerokai supaprastinančiam komunikacijos būdui taip pat galioja tam tikros taisyklės, kalbos ir etiketo normos. Reikalavimai kalbai Liūdina tai, kad, kaip ir visas bendravimas internetinėje erdvėje, elektroniniai laiškai tapo nemenku iššūkiu taisyklingos bendrinės lietuvių kalbos …

KAIP RAŠYTI ŠVENČIŲ PAVADINIMUS?

Artėja gražiausios žiemos šventės. Ruošiantis rašyti sveikinimus, kvietimus ir kitus šventinius tekstus, verta prisiminti, kaip rašomi šių švenčių pavadinimai. Net patys gražiausi sveikinimų žodžiai gali likti nepastebėti, jei juose bus kalbos klaidų. Pagal bendrąsias taisykles švenčių pavadinimai pradedami didžiąja raide, pavyzdžiui, Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai. Prie Kūčių ir Kalėdų dažnai prirašomas žodis „šventos“ arba jo …

Taisyklingi pareigų pavadinimai lietuvių kalboje

Vertimų biuro „Ars libri“ redaktorė D. Baumilienė Dažniausiai kolegų, verslo partnerių, klientų pareigas perskaitome elektroniniuose laiškuose, vizitinėse kortelėse. Daugelis net nesusimąsto, kad vos iš 1–3 žodžių sudaryti pareigų pavadinimai gali būti netaisyklingi. Prieš aptariant konkrečių pareigų pavadinimus, pirmiausia apžvelgsime dažniausius žodžių junginius, vartojamus kalbant apie pareigas.  Žodžių junginiai, vartojami kalbant apie pareigas. Vadovai, pildydami darbuotojo …

Ar žinojote…Kaip taisyklingai perskaityti visuotinio žiniatinklio World Wide Web santrumpą www?

Abėcėlinis angliškosios raidės w pavadinimas yra vė dviguboji.  Perskaityti pavadinimo santrumpą nėra labai patogu, todėl www gali būti skaitoma kaip vė vė vė Tai neturėtų klaidinti, nes trijų lietuviškų v raidžių santrumpa tikrai plačiai nevartojama. Ar taisyklingas junginys „reguliari kaina?“ Netaisyklingas – turėtų būti „įprastinė kaina“ arba „įprasta kaina“. Anglų kalboje žodis „regular“ vartojamas kur …

LIETUVIŲ KALBOS ĮRANKIAI INTERNETE

Kasdienėje veikloje dažnai atitolstame nuo lietuvių kalbos reikalavimų, o pasiryžti ir ieškoti specifinių žinių reikia laiko. Valstybei nevykdant aktyvaus ir nuoseklaus taisyklingos lietuvių kalbos populiarinimo, daugelis neturi žinių, kur būtų galima pasitikrinti, ieškoti dominančios informacijos. Per pastarąjį dešimtmetį įvairios valstybinės ir mokslo įstaigos, institucijos pasinaudojo ES struktūrinių fondų ir/ar valstybės parama ir sukūrė ne vieną …

Apie Velykas ir ne tik…

…iš kur gavom žodį Velykos? Šį pavadinimą gavome iš savo rytų kaimynų baltarusių. Pirmuosiuose mūsų raštuose daugiausia buvo vartota vienaskaitinė forma velyka. Kilo ji iš baltarusių kalbos būdvardžio velikij „didžiulis, didysis“. Šios šventės pavadinimas baltarusių kalboje buvo velikij denj, pažodžiui „didžioji diena“. Toks pavadinimas buvo ir senojoje slavų kalboje. Jis yra vertinys iš graikų kalbos. …

Vertimas

Vertimas – tai sritis tarp amato ir meno, reikalaujanti ne tik puikaus užsienio kalbos mokėjimo, gimtosios kalbos išmanymo, jos išraiškos galimybių, stilių įvairovės pojūčio ir atitinkamos kultūros pažinimo, bet ir talento bei kūrybiškumo. Ne kiekvienas norintis gali būti vertėju. Tačiau net ir talentingiausiems vertėjams negalima pamiršti kai kurių techninių dalykų, privalu laikytis lietuvių kalbos taisyklių. …

Dalyvio vartojimo klaidos

Dalyvis nevartotinas: veikiamasis esamojo laiko dalyvis – su veikėjo nereiškiančiais daiktavardžiais. Pvz.: komplektuojančios (= komplektuojamosios, komplektinės, komplektavimo) detalės. veikiamasis būtojo laiko dalyvis – reikšti lygia greta su tarinio veiksmu vykstančiam arba vėlesniam veiksmui. Pvz.: Į orą pakilo raketos, numušusios (= ir numušė) tris priešo lėktuvus. Vakar kalbėjo pirmininkas, paraginęs (= ragindamas; ir ragino) aktyviau dalyvauti …

Žodžių kėlimas į kitą eilutę

Žodžiai į kitą eilutę keliami skiemenimis, pvz.: ke-lia-mės, bi-o-lo-gi-ja. Viena balsė gali būti paliekama toje pačioje eilutėje arba keliama į kitą, pvz.: a-ša-ra, Ro-me-o. Kai susiduria dvi ar daugiau priebalsių, paskutinė priebalsė būtinai keliama į kitą eilutę, o likusios gali būti paliekamos toje pačioje eilutėje arba perkeliamos į kitą, pvz.: gat-vė, ga-tvė, ašt-rus, aš-trus, a-štrus, …

Įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimų rašymas

– Kai įmonės, įstaigos ar organizacijos pavadinimas sudarytas iš kelių žodžių, didžiąja raide rašomas tik pirmasis iš jų, pvz.: Centrinis vertimų biuras, Kauno regiono turizmo informacijos centras, Kauno valstybinis akademinis dramos teatras, Kaišiadorių rajono policijos komisariatas, Tarptautinis valiutos fondas, Lietuvos mokslų akademija. –  Jei pavadinimas prasideda tikriniais žodžiais (oficialiu valstybės ar kitu geografiniu pavadinimu, žmogaus vardu …

Taisyklingas adresavimas

Adresai  ant laiškų vokų ar  kitų siuntų rašomi  Pašto taisyklių  nustatyta tvarka: pirma – adresatas, t. y. kam siunčiama, po to adresas – kur siunčiama. Adresas pradedamas nuo siauriausios reikšmės žodžių – gatvės ar kaimo pavadinimo; toliau eina miestas ar rajonas su priekyje rašomu indeksu; pabaigoje, jei reikia, rašoma valstybė. Pašto siuntų, siunčiamų Lietuvoje, adresavimo …

Kaip sukurti originalų sveikinimo tekstą?

Ruošiantis žiemos šventėms, vienas svarbiausių darbų, padedantis palaikyti šiltus santykius ir patiems susikurti jaukią šventinę nuotaiką, yra kalėdinių sveikinimų rašymas. Per Kalėdas nuoširdžiu, apgalvotu sveikinimu turime galimybę parodyti artimiesiems, draugams ir kolegoms, kaip juos vertiname. Rasti gražų šventinį atviruką šiais laikais iš tiesų nesunku: su nemenkais sunkumais susiduriame tada, kai tenka sukti galvą, ką jame …

Kaip taisyklingai rašyti datą?

       • Data sutrumpintai visada rašoma skaitmenimis: – Pagal Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 19 patvirtintas Dokumentų rengimo ir įforminimo taisykles dokumentuose (tvarkomuosiuose, organizaciniuose, informaciniuose ir kt.) tarp datos metus, mėnesį ir dieną reiškiančių skaitmenų grupių rašomi brūkšneliai. – Kitose kalbos vartojimo srityse datą rašant trumpuoju …

Adaptuotų asmenvardžių ir vietovardžių galūnių rašymas

Lotyniško pagrindo alfabetus vartojančių kalbų asmenvardžiai bei vietovardžiai grožiniuose kūriniuose, populiariuose ir vaikams bei jaunimui skirtuose leidiniuose, atsižvelgiant į skaitytojų amžių ir išsilavinimą, yra adaptuojami, t. y. pateikiami pagal tarimą. Mokslinėje literatūroje, reklaminiuose, informaciniuose leidiniuose bei specialiuose tekstuose kitų kalbų asmenvardžiai pateikiami autentiškos formos. Adaptuotos ir originalios asmenvardžių formos gali būti pateikiamos pagrečiui (viena iš …

Šventiniai sveikinimai – vertybių dovanojimas ar rinkodaros dalis?

Nors iki žiemos švenčių būna likęs mėnuo, kiekvienoje įmonėje jaučiamas tradicinis šurmulys – kaip artėjant šventėms kuo originaliau pasveikinti, nustebinti, parodyti dėmesį savo klientams ir partneriams. Kaip nepaskęsti masinių atvirukų jūroje, kaip išsiskirti? Iki šiol pastebima tendencija, kad kai kuriuose iš klientų gautuose atvirukuose vis dėlto galima įžvelgti daugiau reklamos, siekiant reklamuoti teikiamas paslaugas, nei …

Ar žinojote…

…kuo vadinti „Facebook’ą“ – socialiniu tinklu ar socialiniu tinklalapiu? „Facebook“ – vienas iš socialinių tinklų internete, vienijantis įvairiais ryšiais susijusius internautus (gimines, bendramokslius, draugus, vieno ar kito dalyko mėgėjus ir pan.). Žodis tinklas junginyje vartojamas 6-ąja leksine reikšme (pagal DŽ) – „susisiekimo, ryšių ir kt. linijų, įstaigų sistema“, pvz.: elektros, radijo tinklas, linijų, koordinačių tinklas, …

Taisyklinga kalba – sėkmingo verslo dalis

Vertimų biuro „Ars libri“ redaktorė D. Baumilienė Verslo kalba – tai atskira kalbos sritis, turinti ne tik savitą leksiką, bendravimo aplinką, bet ir išreiškianti įmonės tikslus bei – svarbiausia – ją reprezentuojanti. Atrodo, kad tinkamai rengtis, kaip reikalauja verslo aplinka, jau išmokome – bent jau nebekyšo baltos kojinės iš po juodo smokingo. Tačiau atitinkamo aprangos …

Paronimai

Lietuvių kalboje gausu panašiai skambančių žodžių. „Paronimai – tai panašiai tariami arba rašomi žodžiai, kurių reikšmė dažniausiai yra skirtinga.“ (Šukys, 2004, 9). Pateikiame vienodai rašomų, bet skirtingai tariamų (vad. homografų) pavyzdžių: lieknas (daiktv.) – klampi pieva su krūmais; raistas; lieknas (būdv.) – laibas, aukštas; minti, mina, mynė – spaudyti kojomis, trypti; minti, mena, minė – …

Miestelių ir kaimų pavadinimai

Lietuvoje gausu kaimų ir miestelių, kurie dėl įvairių priežasčių yra gavę įdomius, neįprastus ar net juokingus pavadinimus. Patekti į Rojų galima ir šiame gyvenime – tereikia nuvažiuoti į Rojaus kaimą. 1890 m. Adomas Hrebnickis iš savo uošvio gavo 14 ha žemės, vadinamos Velnyne, kurią pavertė Rojumi – užveisė per 1000 įvairių vaismedžių. Norint aplankyti svečią …

Ar žinojote, kad……2012 m. kovo 28 d. Terminologijos pakomisės posėdyje svarstyti teisės terminai?

Posėdyje pritarta teisės terminams: • numatomo teisinio reguliavimo poveikio, vertinimas, • teisėkūra, • teisėkūros iniciatyva, • teisės akto projekto lydimieji dokumentai, • teisės aktų registras, • teisinio reguliavimo stebėsena, • korupcija, • asmuo, įtariamas padaręs nusikalstamą veiką, • asmuo, įtariamas padaręs administracinį teisės pažeidimą. …2012 m. kovo 28 d. Terminologijos pakomisės posėdyje svarstyti farmacijos terminai? Posėdyje pritarta farmacijos terminams: • dujos ir tirpiklis injekcinei ar …

Ar žinojote…

Ar žinojote… …kuo vadinti „Facebook’ą“ – socialiniu tinklu ar socialiniu tinklalapiu? „Facebook“ – vienas iš socialinių tinklų internete, vienijantis įvairiais ryšiais susijusius internautus (gimines, bendramokslius, draugus, vieno ar kito dalyko mėgėjus ir pan.). Žodis tinklas junginyje vartojamas 6-ąja leksine reikšme (pagal DŽ) – „susisiekimo, ryšių ir kt. linijų, įstaigų sistema“, pvz.: elektros, radijo tinklas, linijų, …

Neteiktina žodžių tvarka

Lietuvių kalbai būdinga laisva žodžių tvarka. Ji gali kisti priklausomai nuo noro akcentuoti vieną ar kitą dalyką. Tačiau ir mūsų kalboje yra veiksnių, ribojančių laisvą žodžių tvarką: prielinksnio vartojimas linksnio atžvilgiu, pažyminio ar pažyminio šalutinio sakinio vieta po pažymimojo žodžio ir kt. Lietuvių kalbai nebūdinga žodžių tvarka dažnai neapdairiai perimama iš kitų kalbų. Neteiktina žodžių …

Trumpiausios metų nakties belaukiant

Artėja ilgiausia metų diena ir trumpiausia naktis. Senoji šimtmečius minima (rašytiniuose šaltiniuose – nuo 1372 m.) lietuvių saulėgrįžos šventė, vadinamosios Rasos, vėliau sutapatinta su Šv. Jono vardu ir pavadinta Joninėmis. Simonas Daukantas rašė, kad seniau Rasos buvo švenčiamos keturiolika dienų (nuo gegužės pabaigos). Nors senoji šventės prasmė, galima sakyti, išnykusi, liko pagrindinės šventės apeigos: vainikų …

Kada vartoti „ir“, kada „bei“?

Kada vartoti „ir“, kada „bei“? Įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose labai dažnai netaisyklingai vartojamas jungtukas „bei“. Nors „bei“ laikomas jungtuko „ir“ sinonimu, ne visada vieną galima pakeisti kitu. Norint taisyklingai vartoti šiuos jungtukus, svarbu žinoti jų skirtumus. Svarbiausi yra du: 1.Jungtukas „ir“ gali jungti ir sakinio dalis, ir sakinius. O „bei“ jungia tik sakinio dalis. Pavyzdžiui: Į …

Brūkšnys ir brūkšnelis

Rašytinėje kalboje dažnai painiojami brūkšnys (–) ir brūkšnelis (-). Brūkšnys yra skyrybos ženklas, juo skiriamos sakinio dalys, sakinių dėmenys, tiesioginė kalba. Jis rašomas su tarpais. Brūkšnys taip pat rašomas tarp dviejų ar daugiau žodžių ar skaitmenų, žyminčių daiktų bei reiškinių vietos, laiko, kiekio, eilės ribas, pvz.: Traukinys Vilnius–Kaunas išvyks laiku. Lankytojai priimami 12.30–16.30 valandomis. Brūkšnys …

Ar žinojote, kad…

Ar žinojote, kad… …2012 m. kovo 28 d. Terminologijos pakomisės posėdyje svarstyti teisės terminai? Posėdyje pritarta teisės terminams: • numatomo teisinio reguliavimo poveikio, vertinimas, • teisėkūra, • teisėkūros iniciatyva, • teisės akto projekto lydimieji dokumentai, • teisės aktų registras, • teisinio reguliavimo stebėsena, • korupcija, • asmuo, įtariamas padaręs nusikalstamą veiką, • asmuo, įtariamas padaręs …

Oficialiuose dokumentuose dažnai pasitaikančios klaidos

Oficialiu dokumentu laikomas įstatymo nustatyta tvarka surašytas aktas, patvirtinantis juridinę reikšmę turintį faktą. Oficialiais dokumentais laikomos valstybinių ir visuomeninių organizacijų pažymos, aktai, pažymėjimai, įvairių sutarčių tekstai ir kt. Tikimės, kad toliau pateikiami patarimai padės Jums išvengti kai kurių dažnai daromų klaidų rengiant oficialius dokumentus. • Ar galima nutarimais, įsakymais tvirtinamus dokumentus vadinti žodžiais: „tvarka“, „atvejai“, „būdai“, …

Prieskonių pavadinimai

Vienaskaita ar daugiskaita? Daugiskaita vartojama, kai kalbama apie prieskonių vaisius, šakniastiebius, sėklas, smulkintus prieskonių lapus, pavyzdžiui, aitriosios paprikos (aitriųjų paprikų vaisiai), ilgosios ciberžolės (ciberžolių šakniastiebiai), bazilikai (džiovinti bazilikų lapai ir žiedai), kalendros (kalendrų sėklos), raudonėliai (susmulkinti džiovinti raudonėlių lapai), laurų lapai (lauramedžių lapai), gvazdikėliai (džiovinti gvazdikmedžių žiedpumpuriai) ir pan. Kai kalbama apie prieskonių miltelius, iki …